850F50RE-P
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
50 WATT 50 OHMS 1%
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
850F50RE-P PDF
Type Description
Series:Metal-Mite®89
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):50W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.075" L x 1.102" W (27.30mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):0.583" (14.80mm)