C300KR40
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES CHAS MNT 0.4 OHM 10% 300W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
C300KR40 PDF
Type Description
Series:Corrib®280
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:400 mOhms
Tolerance:±10%
Power (Watts):300W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 400°C
Features:-
Coating, Housing Type:Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:Brackets (not included)
Size / Dimension:1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)