CW02B5K600JE12HS
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
615475
Description
RES 5.6K OHM 3.75W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CW02B5K600JE12HS PDF
Type Description
Series:CW
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:5.6 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3.75W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)