RNC60H8663BSB14
VIGOR # :
619454
Description
RES 866K OHM 1/4W .1% AXIAL
DataSheet
RNC60H8663BSB14 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:866 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)