RWR78N2670FSB12
VIGOR # :
619883
Description
RES 267 OHM 10W 1% WW AXIAL
DataSheet
RWR78N2670FSB12 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:267 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)