TA205PA100RJ
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
620692
Description
RES 100 OHM 5% 5W RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
TA205PA100RJ PDF
Type Description
Series:Power Chip® TA
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 180°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Powerchip®
Size / Dimension:0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):1.020" (25.91mm)