RNV14FTL240K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
622448
Description
RES 240K OHM 1/4W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RNV14FTL240K PDF
Type Description
Series:RNV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:240 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)