EP1WS470RJ
Manufacturer
VIGOR # :
623678
Description
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
EP1WS470RJ PDF
Type Description
Series:EP, Neohm
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:470 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)