CPR03420R0JE31
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
624053
Description
RES 420 OHM 3W 5% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPR03420R0JE31 PDF
Type Description
Series:CPR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:420 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 225°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:0.906" L x 0.375" W (23.00mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):0.375" (9.53mm)