WW12FT118R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
624636
Description
RES 118 OHM 0.4W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WW12FT118R PDF
Type Description
Series:WW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:118 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.4W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)