CFS1/2CT52R153J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
625636
Description
RES 15K OHM 5% 1/2W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CFS1/2CT52R153J PDF
Type Description
Series:CF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:15 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:-450/ +350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.112" Dia x 0.248" L (2.85mm x 6.30mm)