RNC50H4020BSB14
VIGOR # :
626335
Description
RES 402 OHM 1/10W .1% AXIAL
DataSheet
RNC50H4020BSB14 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:402 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)