KNP100JR-52-100R
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
626679
Description
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
KNP100JR-52-100R PDF
Type Description
Series:KNP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)