CPL03R0500JB143
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
628425
Description
RES 0.05 OHM 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPL03R0500JB143 PDF
Type Description
Series:CPL
Package:Bulk
Part Status:Last Time Buy
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.875" L x 0.313" W (22.22mm x 7.94mm)