CFM14JT1K60
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
663073
Description
RES 1.6K OHM 1/4W 5% CF MINI
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CFM14JT1K60 PDF
Type Description
Series:CFM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1.6 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:0/ -400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)