PWR220T-35-8R00F
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
667676
Description
RES 8 OHM 35W 1% TO220
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PWR220T-35-8R00F PDF
Type Description
Series:PWR220T-35
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:8 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):35W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:TO-220-2
Size / Dimension:0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.575" (14.60mm)