MPC52101J
Manufacturer
VIGOR # :
669581
Description
RES 100 OHM 5W 5% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MPC52101J PDF
Type Description
Series:MPC, CGS
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Thick Film
Features:Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):1.000" (25.40mm)