RNC60K51R1FRB14
VIGOR # :
685591
Description
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
DataSheet
RNC60K51R1FRB14 PDF
Part Status:Active
Resistance:51.1 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)