CPSL05R0100KB145
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
691887
Description
RES 0.01 OHM 5W 10% 4LEAD
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPSL05R0100KB145 PDF
Type Description
Series:CPSL
Package:Bulk
Part Status:Last Time Buy
Resistance:10 mOhms
Tolerance:±10%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Axial, Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)