WCB5JB270R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
692699
Description
RES 270 OHM 5W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WCB5JB270R PDF
Type Description
Series:WCB
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:270 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)