SQMR71K5J
Manufacturer
VIGOR # :
702029
Description
RES 1.50K OHM 7W 5% RADIAL
DataSheet
SQMR71K5J PDF
Part Status:Active
Resistance:1.5 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):7W
Composition:Metal Film
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)