ROX05015K0JNEL
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
741074
Description
RES 15K OHM 5% 2W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ROX05015K0JNEL PDF
Type Description
Series:ROX
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:15 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 180°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.310" Dia x 0.550" L (7.87mm x 13.97mm)