NKN7WSJR-91-2R2
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
743395
Description
RES 2.2 OHM 7W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
NKN7WSJR-91-2R2 PDF
Type Description
Series:NKN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.2 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):7W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)