CF1/4CT52R112J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
744308
Description
RES 1.1K OHM 5% 1/4W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CF1/4CT52R112J PDF
Type Description
Series:CF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.1 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:-450/ +350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.240" L (2.30mm x 6.10mm)