RWR89S11R5FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
744702
Description
RES 11.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RWR89S11R5FSB12 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:11.5 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)