RNS1FTC10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
750088
Description
RES 10K OHM 1W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RNS1FTC10K0 PDF
Type Description
Series:RNS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)