CP0002R9100JB14
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
752806
Description
RES 0.91 OHM 2W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CP0002R9100JB14 PDF
Type Description
Series:CP
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:910 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±600ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.687" L x 0.250" W (17.46mm x 6.35mm)