RWR80S28R7FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
755511
Description
RES 28.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RWR80S28R7FSBSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:28.7 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)