QW0562BR
VIGOR # :
757618
Description
1/4W 562 OHM 1% METAL
DataSheet
QW0562BR PDF
Part Status:Active
Resistance:562 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.256" L (2.40mm x 6.50mm)