Y146716R4800T0L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
760004
Description
RES 16.48 OHM 10W 0.01% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y146716R4800T0L PDF
Type Description
Series:VCS332Z
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:16.48 Ohms
Tolerance:±0.01%
Power (Watts):10W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial - 4 Leads
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.339" L x 0.210" W (34.00mm x 5.33mm)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)