PF2472-3K6F1
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
760427
Description
RES 3.6K OHM 100W 1% TO247
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PF2472-3K6F1 PDF
Type Description
Series:PF2470
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:3.6 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):100W
Composition:Thin Film
Features:Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247
Size / Dimension:0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)