MPT35C56RF
Manufacturer
VIGOR # :
760822
Description
RES 56 OHM 1% 35W TO220-2
DataSheet
MPT35C56RF PDF
Part Status:Active
Resistance:56 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):35W
Composition:Thick Film
Features:Non-Inductive
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.400" L x 0.181" W (10.16mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.760" (19.30mm)