TEH100M7R50JE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
761198
Description
RES 7.5 OHM 5% 100W TO247-2
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
TEH100M7R50JE PDF
Type Description
Series:TEH100
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:7.5 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):100W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:100ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247
Size / Dimension:0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max):0.825" (20.96mm)