252AS101KDS
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
761205
Description
RES 100 OHM 10% 6W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
252AS101KDS PDF
Type Description
Series:200
Package:Box
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):6W
Composition:Ceramic
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 230°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.437" Dia x 2.126" L (11.10mm x 54.00mm)