CCF55150RFKE36
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
761465
Description
RES 150 OHM 1% 1/2W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CCF55150RFKE36 PDF
Type Description
Series:CCF55
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:150 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 165°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.245" L (2.29mm x 6.22mm)