CBT50J68R
Manufacturer
VIGOR # :
762603
Description
RES 68.0 OHM 1/2W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CBT50J68R PDF
Type Description
Series:CBT, Neohm
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:68 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Composition
Features:Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:-600/ +200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)