TWW5J1R5E
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
763229
Description
RES 1.5 OHM 5% 5W RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
TWW5J1R5E PDF
Type Description
Series:TWW
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.5 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)