PR02000206801JA100
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
765205
Description
RES 6.8K OHM 5% 2W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PR02000206801JA100 PDF
Type Description
Series:PR02
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:6.8 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)