RSMF3JT15K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
765541
Description
RES 15K OHM 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RSMF3JT15K0 PDF
Type Description
Series:RSMF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:15 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)