RNC55J5492FSB14
VIGOR # :
766038
Description
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
DataSheet
RNC55J5492FSB14 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:54.9 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)