CPR07390R0JE10
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
767822
Description
RES 390 OHM 7W 5% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPR07390R0JE10 PDF
Type Description
Series:CPR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:390 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):7W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 225°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:1.398" L x 0.375" W (35.51mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)