AC05000004309JAC00
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
767856
Description
RES 43 OHM 5W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
AC05000004309JAC00 PDF
Type Description
Series:AC
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:43 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)