ALSR03250R0JE12
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
769143
Description
RES 250 OHM 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ALSR03250R0JE12 PDF
Type Description
Series:ALSR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:250 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)