ERX-2SJ1R0V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
769148
Description
RES 1 OHM 2W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ERX-2SJ1R0V PDF
Type Description
Series:ERX
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)