CFR50J470R
Manufacturer
VIGOR # :
772639
Description
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CFR50J470R PDF
Type Description
Series:CFR50, Neohm
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:470 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:0/ -450ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)