Y00071R00000F9L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
773856
Description
RES 1 OHM 0.6W 1% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y00071R00000F9L PDF
Type Description
Series:S
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.6W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):0.336" (8.53mm)