H42K87BCA
Manufacturer
VIGOR # :
774650
Description
RES 2.87K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
DataSheet
H42K87BCA PDF
Part Status:Active
Resistance:2.87 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.146" Dia x 0.394" L (3.70mm x 10.00mm)