CB5JB20R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
776785
Description
RES 20 OHM 5W 5% CERAMIC WW
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CB5JB20R0 PDF
Type Description
Series:CB
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:20 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)