PRNF14FTD3R16
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
778085
Description
RES 3.16 OHM 1/4W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PRNF14FTD3R16 PDF
Type Description
Series:RNF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:3.16 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial, Radial Bend
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)