CMF551K3700DHEK
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
778871
Description
RES 1.37K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CMF551K3700DHEK PDF
Type Description
Series:CMF
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.37 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)